Jak vydělat na vlastním bydlení

Ten, kdo chce vydělávat, ale při tom nic nedělat, může použit vlastní bydlení. A nemusí se jednat zrovna o podnájem nevyužitých pokojů. Jedná se o poskytování své adresy jako sídla pro společnosti nebo jako adresu bydlení. Pro zápis "eseročky" do obchodního rejstříku je nutné uvést adresu sídla firmy a to u se souhlasem majitele nemovitosti s umístěním sídla. Na trhu tato služba se prodává běžně od 7000 do 15000 Kč za rok. Záleží na tom, jaký rozsah doplňkových služeb budete poskytovat. Nejdůležitější je asi přebírání pošty a upozornění majitele na to, že něco dorazilo. Limit na počet firem, registrovaných na vaši adrese zákon neomezuje, avšak je nutné počítat s tím, že pokud ve vašem bytě budou sídlit 30 a více firem, je pak nutné počítat s tím, že s cenou budete muset dolů. Pokud se budete držet nějakých hranic a pustíte 10-20 firem, můžete se spolehnout na stálý pasivní příjem několik tisíc korun měsíčně.

Umístění sídla (obvykle se jedná o společnosti s ručením omezeným) je sice dobrý způsob jak vydělat na vlastním bydlení, avšak se musíte počítat s větším objemem korespondence a také s tím, že budete muset být přístupný pro jednatele firem pro předávání došlé pošty. Z pohledu obchodního rejstříku je celkem jedno, jestli vlastníte být nebo žijete ve vlastním domě. Důležité je, abyste byl majitelem této nemovitosti. Také budete muset dávat na schránku (nebo u zvonku) seznam firem, aby pošta byla schopná doručovat písemnosti.

S byty v panelových domech je v případě pronájmu adresy problém. Pokud bydlíte v paneláku, nevlastníte totiž žádnou nemovitost, jste pouhým členem družstva, kterému patří určitý podíl. Vlastníkem nemovitosti zůstává bytové družstvo, proto souhlas s umístěním sídla společnosti bude muset poskytnout družstvo, které je obvykle zastoupené výborem. Je pak na domluvě, jestli vám ve vašich záměrech vyhoví či nikoliv.